Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Scholarships

Sign up for the News Update.

Sub Navigation

Top

Home > breadcrumbs: Communications > breadcrumbs: Scholarships >

Working...

Ajax Loading Image

 


Skip image

 Story image 1_0
5cb9d8640ad49 Jessica Smith (Bell City R-II) receives her award from MARE Executive Director, Kevin Sandlin
Macey Browers (Arcadia Valley R-II) receives her award from MARE Executive Director, Kevin Sandlin
Kiera Clinton (Sherwood Cass R-VIII) receives her award from Troy Marnholtz (MARE VP) and Duane Martin (EdCounsel, LLC)
Tristen McAlpine (Morgan Co. R-II) receives her award from Troy Marnholtz (MARE VP) and Duane Martin (EdCounsel, LLC)
Emily Painter (Madison C-3) receives her award from Tim Maddex (MARE Region H Executive Board Member)
Hannah Rainey (Bronaugh R-VII) receives her award from MARE Executive Director, Kevin Sandlin
Ryan Jackson (La Plata R-II) receives his award from John Dunham (Region I MARE Executive Board Member)
Haley Frieling (Savannah R-III) receives her award from Brian Robinson (Region J MARE Executive Board Member)
Vanessa Pappert (Jefferson C-123) receives her award from Brian Robinson (Region J MARE Executive Board Member)
Devin Fields (Green City R-I) receives his award from John Dunham (Region I MARE Executive Board Member)
Erik Saak (Montgomery Co. R-II) receives his award from Tim Maddex (Region H MARE Executive Board Member)
Mackenzie Dennis (Meadville R-IV) receives her award from John Dunham (Region I MARE Executive Board Member)
Jesse Cash (Wellsville-Middletown R-I) receives his award from Tim Maddex (Region H MARE Executive Board Member)
Shaunti Readinger (Marionville R-IX) receives her award from Dr. Danny Humble (Region C MARE Executive Board Member)
Anna Riley (West Plains R-VII) receives her award from Wayne Stewart (Region G MARE Executive Board Member)
Alyssa Kothe (Salisbury R-IV) receives her award from John Dunham (Region I MARE Executive Board Member)
Hannah Gebhardt (Salisbury R-IV) receives her award from John Dunham (Region I MARE Executive Board Member)
Jacob Rogers (Cole Camp R-I) receives his award from Dr. Jerry Cochran (MARE Assistant Executive Director)
Kaitlynn Heussner (Hale R-I) receives her award from John Dunham (Region I MARE Executive Board Member)
Kennedey Shannon (Keytesville R-III) receives her award from John Dunham (Region I MARE Executive Board Member)
Matthew Huchteman (Dadeville R-II) receives his award from Dr. Danny Humble (Region C MARE Executive Board Member)
Paige Doogs (Cole Camp R-I) receives her award from Dr. Jerry Cochran (MARE Assistant Executive Director)
Sydney Baxter (Chillicothe R-II) receives her award from Dr. Jill Watkins (Assistant Principal - Chillicothe High School)
Clara Hermansen (Cassville R-IV) receives her award from Dr. Danny Humble (Region C MARE Executive Board Member)
Madison Stark (Miller Co. R-III) receives her award from Jason Price (Region D MARE Executive Board Member)
Jessica Smith (Bell City R-II) receives her award from MARE Executive Director, Kevin Sandlin

MARE/EdCounsel HS Senior Scholarship Awards

April 19, 2019

The Missouri Association of Rural Education, along with EdCounsel, LLC, have teamed up for the past three years to offer a minimum of twenty (20) $500.00 scholarships to graduating seniors from MARE member school districts who have a desire to become teachers and work in rural school districts in our great state.  This year, we are providing twenty-five (25) such scholarships to those selected by the Scholarship Review Committee.  Those selected to receive an award this year are:

Jesse Cash - Wellsville-Middletown R-I                               Emily Painter - Madison C-3

Kiera Clinton - Sherwood Cass R-VIII                                   Vanessa Pappert - Jefferson C-123

Mackenzie Dennis - Meadville R-IV                                     Hannah Rainey - Bronaugh R-VII

Paige Doogs - Cole Camp R-I                                                 Shaunti Readlinger - Marionville R-IX

Devin Fields - Green City R-I                                                 Anna Riley - West Plains R-VII

Haley Frieling - Savannah R-III                                             Jacob Rogers - Cole Camp R-I

Hannah Gebhardt - Salisbury R-IV                                      Eric Saak - Montgomery Co. R-II

Clara Hermansen - Cassville R-IV                                        Kennedey Shannon - Keytesville R-III

Kaitlynn Heussner - Hale R-I                                                Jessica Smith - Bell City R-II

Matthew Huchteman - Dadeville R-II                               Macey Browers - Arcadia Valley R-II

Sydney Baxter - Chillicothe R-II                                          Ryan Jackson - La Plata R-II

Alyssa Kothe - Salisbury R-IV                                              Tristen McAlpine - Morgan Co. R-II

Madison Stark - Miller Co. R-III

Thanks to all of the schools that supported the program this year.  Congratulations to all of our winners! Click on the photo in the upper right hand corner to see a scrolling presentation of all of the scholarship winners!  

Back To Top